Oblasť inteligentných domácností sa pomaly ale isto rozrastá, stáva sa čoraz bežnejšou a spotrebitelia hľadajú čo najlepšie produkty na inštaláciu do svojich domov. Ak práve vy túžite po inteligentnej domácnosti a často nad ňou rozmýšľate isto ste už počuli o Z-Wave protokole a jeho funkciách. V lepšom prípade ste už možno rozmýšľali nad kúpou nejakého produktu s jeho označením. No a ak ste o ňom ani nepočuli, práve tento článok Vám napovie čo Z-Wave protokol je a ako funguje.
Autor: Nikoleta Bugalová
Nápad o Z-Wave protokole sa zrodil a bol vyvinutý už dávno v roku 1999 dánskou spoločnosťou Zensys so sídlom v Kodani. V tomto roku začal protokol Z-Wave ako systém riadenia svetla pre spotrebiteľov a vyvinul sa na sieťový protokol pre domácnosti. Cieľom spoločnosti Zensys bolo primárne vytvoriť jednoduchšiu a lacnejšiu alternatívu k existujúcim protokolom inteligentných domácností. Spoločnosť Zensys získala v roku 2008 spoločnosť Sigma Design Inc.
Čo ale znamená protokol Z-Wave? Je to bezdrôtový komunikačný protokol používaný predovšetkým v inteligentných domácich sieťach (domácnostiach), ktorý umožňuje inteligentným zariadeniam spájať a vymieňať si navzájom riadiace príkazy a dáta. Protokol Z-Wave vďaka obojsmernej komunikácii pomáha zmierniť problémy s napájaním a prináša lacné bezdrôtové pripojenie do domácnosti, pričom ponúka alternatívu s nižšou spotrebou energie k wifi a alternatívu s dlhším dosahom k Bluethooth.
Ako prijalo technológiu Z-Wave okolie? V roku 2002 bolo na trhu dostupných takýchto zariadení s certifikáciou Z-Wave 6, no a postupne pribúdali. V roku 2012 sa ich počet zvýšil na 100 no a napríklad v roku 2018 tento počet vzrástol na viac ako 2400 zariadení s certifikáciou Z-Wave. Dokonca samotná webová stránka Z-Wave tvrdí, že má najväčší výber inteligentných produktov dostupných medzi všeobecne uznávanými značkami a, že sa celkovo predalo viac ako 100 miliónov protokolov Z-Wave. Tieto zariadenia sa v súčasnosti používajú na spravovanie rôznych inteligentných domácností t. j spravujú inteligentné termostaty, inteligentné zámky, osvetlenia, senzorov, zásuviek...
To najhlavnejšie! Ako protokol Z-Wave funguje?
Z-Wave dokáže fungovať na troch vrstvách: bezdrôtovej, rádiovej a aplikačnej.
Rádiová vrstva je zodpovedná za rozhodovanie o tom, ako sa signál prenáša medzi sieťou a skutočným rádiovým hardvérom. Zatiaľ čo aplikačná vrstva rozhoduje, ktorá správa prejde na ktoré zariadenie. O prenos dát medzi pripojenými zariadeniami sa stará sieťová vrstva. Existujú tri typy ovládania Z-Wave protokolu: príkazy cez centrálnu jednotku (smartfóny, tablet, PC, hlas..), príkazy pomocou prepojených zariadení (diaľkovým ovládačom, vzájomné prepojenie..) alebo priamym ovládaním (fyzicky).
Príkazy cez centrálnu jednotku: centrálna jednotka je to zariadenie, ktoré sa používa na vytváranie celej domácej siete. Je to ako náš mozog v ľudskom tele, teda riadi celé naše telo tak centrálna jednotka riadi danú sieť. Dá sa do nej pripojiť rôznymi spôsobmi a dať signál na zmenu stavu.
Príkazy pomocou prepojených zariadení: tvz. asociácia, to znamená, že pri protokole Z-Wave je výhoda , že niektoré zariadenia sa dajú prepojiť tak, aby fungovali navzájom bez príkazov centrálnej jednotky. Typickými príkladmi sú: zapnutie a vypnutie svetla pri zistenom pohybe, otváranie brány pri stlačení gombíku na kľúčoch či ovládanie žalúzií.
Priame ovládanie: je to najjednoduchšia forma, ktorá je typická pri svetlách alebo žalúziách. Pod vypínačom sa nainštaluje relátko, ktoré Vám umožní regulovať ako žalúzie tak svetlá v dome. Toto ovládanie znamená, že nech sa bude diať čokoľvek so systémom, úkony ako vypínanie svetla a podobne budú fungovať presne tak ako to vy očakávate.
Z-Wave vs Zigbee
Oboje patria k najväčším menám v komunikačných protokoloch inteligentnej domácnosti. Využívajú rádiové signály s krátkym dosahom a nízkou spotrebou energie. Avšak existuje zopár rozdielov medzi nimi. Jedným z nich je, že protokol Z-Wave pracuje v nízkofrekvenčnom pásme od 800-900 MHz zatiaľ čo protokol Zigbee pracuje v pásme 2,4 GHz (hlavná frekvencia pre wifi). Frekvencia protokolu Z-Wave závisí v akom pásme t.j krajine sa nachádza preto sa uvádza dosah od 800-900 MHz.
Aké sú výhody používania protokolu Z-Wave?
Poskytuje v prvom rade bezpečnosť kdekoľvek sa nachádzate, či už ste doma alebo ste mimo domova. Dokáže Vám ušetriť peniaze, ušetriť aj úspory energií. Tým, že na komunikáciu používa nízky dátový tok tak batéria dokáže fungovať na jedno nabitie až dva roky. Niekto ho môže prirovnávať aj ku synonymu slova pohodlia a to najmä preto, že Vám šetrí nielen peniaze ale aj čas. Pri jednom odchode z domu dokážete vypnúť všetko naraz (zamknúť dvere, zhasnúť svetlá či zavrieť garážovú bránu). Okrem iného Vám posiela upozornenia o akomkoľvek pohybe či zmene u Vás doma. Znamená bezpečnosť, dostanete upozornenie o každom jednom mimovoľnom pohybe ako je únik vody, poplach alebo už spomínaný pohyb v dome teda vlámanie. Medzi ďalšie výhody patrí sieťová architektúra: všetky zariadenia protokolu majú vlastné ID a vedia o tom aké zariadenia sa nachádzajú v blízkosti, čo je výhodou dokážu pomocou centrálnej jednotky monitorovať, ovládať a automatizovať systém aj keď nie ste doma. Výhodou je aj menšie rušenie signálu, ktoré je vďaka rádiovej frekvencii do 900 MHz. Výhod prečo použiť protokol Z-Wave a nainštalovať si ho je naozaj nespočetne veľa. Patria sem napríklad ešte: rýchla inštalácia, priame prepojenie, vzájomná kompatibilita či vysoký dosah...
Najjednoduchšie je pri hľadaní jednotiek, ktoré s protokolom fungujú sa zamerať na zariadenia, ktoré sú označené logom Z-Wave. Nakoľko má protokol najväčší výber zariadení dostupných v rámci široko uznávaných značiek, nebudete mať problém si Váš inteligentný dom vyskladať. Existuje naozaj mnoho zariadení ako napríklad inteligentné zámky, svetlá, kryty okien, senzory, zásuvky, ovládače garážových brán... Pri vyberaní rozhoduje vaša fantázia a to do čoho chcete a potrebujete investovať, nakoľko všetky inteligentné zariadenia medzi sebou komunikujú a komunikujú aj s vaším inteligentným rozbočovačom. Existuje neobmedzené množstvo spôsobov ako využiť inteligentnú domácnosť.